Angolozzunk/6 - Egyszerű játékok

Továbbra is a játékoknál maradunk. Ezalkalommal olyan játékötleteket adunk, melyek nem igényelnek különösebb segédeszközöket, mégis szórakoztatnak, és egyben nyelvet is tanítanak.


Elmélet:
Megfontoltan!

A gyermekünkkel együtt töltött idő fontossága mindenki számára nyilvánvaló, nagy szerepet játszik az egymáshoz való kötődés megerősödésében. A mindennapos rohanás közben, amikor azt is nehéz megszervezni, hogy a családtagok egyáltalán találkozzanak egymással, kevés időt tudunk szakítani a teljes odafigyelést igénylő tevékenységekre.

Aki pedig ezekbe a "szoros" mindennapokba még nyelvtanulást is akar becsempészni kisgyermeke számára, annak megfontoltnak kell lennie. Mivel több ideje neki sincs, mint annak a szülőnek, aki "csak" az anyanyelvén beszél gyermekéhez, ezért még jobban be kell tudni osztania az időt. Az anyanyelvi nevelés "mellett" kell beleférnie az angolozásnak is a mindennapokba.

 
Gyakorlat:
Játékok - eszközök nélkül

Nézzünk egy-két olyan játékot, melyekkel mindenféle játékeszköz nélkül is gyakorolhatjátok egy kicsit az angolt, ha van éppen néhány szabad percetek.

Amikor "üresjáratban" ülünk a buszon, vagy várunk a rendelőben, akkor is értékes perceket nyerhetünk. Kisebb gyerekeinket ilyenkor lehet elmutogatható mondókákkal szórakoztatni (finger-plays), mindig legyen a tarsolyunkban néhány angol nyelvű mondóka is. Ajánlom például ezt: Two little blackbirds sitting on a hill.

Nagyobb gyerekekkel pedig lehet "szóbeli" játékokat játszani:
- Melyik a kakukktojás? Felsorolunk 3-5 szót, és ki kell választania azt a szót, amelyik nem tartozik a csoportba. Például: dog, cat, table, mouse.
- Nagyon népszerű a barkochba is, kifejezetten alkalmas nyelvgyakorlásra. Gyerekeknek egyszerűsítsünk: ha csak személyekre lehet gondolni, akkor már viszonylag kis szókincssel is játszható. Vagy gondolhatunk csak a szobában lévő tárgyakra. Is it brown? No, it isn't. Is it in the corner? Yes, it is.

Ha viszont otthon vagytok, a lakás helyiségeinek neveit gyakorolhatjátok olyan egyszerű módokon, hogy kérdezgetitek egymást, ki hol van, illetve utasításokat adtok egymásnak. Where are you? I'm in the kitchen. Go to the kitchen. Now go to the bedroom. Egyfajta bújócskázásba is átmehettek. Valaki "elbújik", a többiek pedig nem keresik, hanem a lakás egy pontján maradnak, és kérdezgetik, hogy hol van. Are you in the kitchen? No, I'm not. Are you in the living-room? Yes, I am. (Persze garzonlakásban ez a játék nem az igazi. :))

A mozgást jelentő kifejezések gyakorlásához szintén nincs szükség semmi különösebb eszközre. Kicsik-nagyok egyaránt szokták élvezni a már korábban ajánlott dalok "eljátszását" (Angolozzunk rovatunk harmadik illetve negyedik része), továbbá ajánljuk még a "királyos" játékot is: kinevezünk valakit királynak, és az "dirigálhat" a többieknek (stand up, sit down, turn around, run, walk, stop, jump, hop, blink your eyes, nod your head és így tovább). Ennek a játéknak csak a fantáziánk (illetve a résztvevők szókincse) szabhat határt. Ne feledkezzünk el néha lecserélni a "királyt"!

Legközelebb az egészen pici babák és a totyogók angolozásáról lesz szó. Tarts velünk! (Feliratkozás a rovatra)

Addig is jó angolozást kívánok Nektek! 


Sachsné Jusztin Edit
alapító szerkesztő

NyelvBirodalom.hu

  

« Előző bejegyzés / Következő bejegyzés »

Angolozzunk! kezdőlap / Akartok németezni is? / Fórum / Vissza a főoldalra

 

NyomtatásE-mail