Angolozzunk/10 - Mennyi az idő?

Az idő fogalmának megértése és a pontos idő kifejezésének képessége nagyon fontos dolog, különösen a mai rohanó világunkban, ahol már az óvodásoknak is komoly órarendjük van. Nem árt mielőbb megismerkedni az óra számlapjával - angolul is.

 

Elmélet: Több gyerek - több gond (?)

Kis korkülönbséggel született testvéreknek lehet közös "angol foglalkozásokat" tartani, együtt társalogni-játszani-társasozni-kártyázni-körjátékozni. Sőt, ha már megszokták, hogy bizonyos játékokat angolul játszanak, Te akár csinálhatsz mást is közben, csak figyeld őket, nehogy magyarra váltsanak. :)
Nagyobb körkülönbséggel kicsit nehezebb. A legnagyobbat talán már nem is köti le a dalocskázás, a legkisebb pedig még semmiben sem tud részt venni igazán. Előfordulhat, hogy külön-külön kell foglalkozni mindegyik gyerekkel, hogy a kedvükben járhassunk: a naggyal angolul társasozunk, a középsővel angolul énekelünk-játszunk, utána pedig a picivel leülünk képeskönyvet nézegetni angolul.
Ha szerencsénk van, "fülelnek" egymásra is, és akkor több minden ragadhat rájuk. Használj ki minden adódó előnyt: talán sikerül rávenned a nagyot, hogy "olvasson" angolul a kicsinek a képeskönyvből, amíg te a középsővel boltosat játszol, majd a két kisebb énekel-táncol (ugrabugrál) a dalos CD-re, amíg Te a naggyal megcsinálsz egy-két feladatot egy foglalkoztató füzetből. Egy idő után rutinotok lesz ebben is, mint bármelyik másik többgyermekes helyzetben.


Gyakorlat:
Mennyi az idő?

Ebben a bejegyzésben az idő kifejezésének megtanításához szeretnék segítséget nyújtani néhány ötlettel és segédanyaggal. Ahhoz, hogy megtaníthassuk a gyerekeknek leolvasni az időt az óra számlapjáról, előzőleg már ismerniük kell a számokat. Ha azonban az óra számlapján fel vannak tüntetve az arab számok, akkor a számlap segítségével akár magukat a számokat is gyakorolhatjátok.

Nézzétek meg ezt a videót az órával való ismerkedés első lépéseként:

 
Gyermekeinknek először az egész órák kifejezését tanítsuk meg (It's one o'clock. It's two o'clock...), utána következnek a felek és negyedek (It's half past seven. It's a quarter to five...), végül a percek (It's ten past eight. It's five forty-two...) Ha anyanyelvükkel egyszerre tanulják az angolt is, akkor akár több év is eltelhet mire az egész óráktól a percek biztos kifejezéséig eljutnak a gyerekek, hiszen a számok fogalma és az idő fogalma is új nekik, nem kell siettetni őket. Nagyobbaknál, iskolásoknál egy délután is elég lehet az "angol óra" logikájának megértéséhez, néhány nap-hét pedig a begyakorlásához.

Praktikus lehet beszerezni - ha még nincs meg - az első osztályosok kezdő csomagjának egyik alaptartozékát, a kis fehér műanyag óralapot (lásd a képen). A két piros mutató könnyedén állítható tetszőleges időre, magunkkal is vihetjük bárhova, hiszen majdhogynem a zsebünkben is elfér.

Ha van a háztartásban olyan óránk, amit már nem használunk, annak a mutatóit is lehet tekergetni (bár az bajosabb): először állítsuk be mi a mutatókat, és kérdezgessük gyermekünket, hogy What time is it? Majd amikor ez már jól megy, mondjuk mi az időt (It's four o'clock.) és kérjük meg, hogy ő állítsa be a mutatókat.


A Hickory Dickory Dock
g
yerekdallal ugyan nem fogjátok az időt megtanulni, de egy nagyon rövid, vidám és közismert angol dalocska a kisegérről és az óráról, hallgassátok meg! A picúroknak megtaníthatjátok, mit mond az óra (tick-tock), és hogy hogyan hívják ezt a szerkezetet angolul.

Online gyakorláshoz az alábbi oldalakat és játékos feladatokat ajánljuk:

Mennyi időt mutat az óra?
Írd be a rubrikába, hogy mennyi időt mutat az óra, majd ellenőrizd le a válaszodat!

Állítsd meg az órát!
Olvasd el a szöveges feliratot, hogy hány óra van, majd állítsd meg az órát, amikor odaér a mutató. A kezdőlapon beállíthatod az óra mutatójának sebességét: ha túl könnyűnek találod, állítsd gyorsabbra!

Ezzel a videóval megfigyelhetitek, hogyan hangzik a valóságban, amikor az angol anyanyelvűek maguk mondják ki, mennyi az idő. Egymás után kétszer játszák le ugyanazt, második alkalommal feliratozva. 


Végül pedig egy tipp!
Regisztrálj portálunkon és nézd meg a letölthető segédanyagok között a 4. írásbeli feladatot, mellyel az idő kifejezését gyakorolhatjátok a már iskolás gyerekekkel.

Ha nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről, iratkozz fel a rovatra!

Jó angolozást kívánok Nektek!


Sachsné Jusztin Edit
alapító főszerkesztő,
három gyermek édesanyja

{addthis}

  « Előző bejegyzés / Következő bejegyzés »

Angolozzunk! kezdőlap / Akartok németezni is? / Fórum / Vissza a főoldalra

 

NyomtatásE-mail