Angolozzunk/16 - Tanulj saját angol könyvből!

Jó lenne, ha könnyen ragadnának az emberre az új angol szavak? Sokféle módszer létezik, mi azonban nem hiszünk a csodákban. Szépen fokozatosan építgetni kell a "kapcsolatot" az új szókinccsel is, hogy minél erősebben "kötődhess" hozzá.

Elmélet: Milyen a kapcsolatod az új szavakkal?

A nyelvtanulás során az új szavakat, kifejezéseket annál könnyebben tudod megjegyezni, minél jobban "kötődsz" hozzájuk, minél több szálon vagy minél erősebb szálon van kapcsolatod velük. (Természetesen ez nem csak a nyelvtanulásban működik így.)
Törekedj arra, hogy gyermeked minél gyakrabban és minél többféle helyzetben kerüljön kapcsolatba a témával és annak szókincsével. Ha például a testrészek neveit gyakoroljátok, megnézhetitek őket képeken, megfoghatjátok őket magatokon és egymáson :), énekelhettek olyan dalokat, melyekben előfordulnak a testrészek. Előkerülhetnek ugyanezek a szavak egy-egy könyvben vagy mesefilmen, esetleg a mindennapi tevékenységekben (fürdés, öltözködés) és előbb-utóbb "végleg" rögzülnek a kis fejecskékben.


Gyakorlat:
Készíts saját angol könyvet!

A fent említett kötődés duplán valósul meg, ha nem boltban vásárolt "kész" termékeket használsz a nyelvtanuláshoz, hanem otthon készítesz például saját kis könyvecskéket. A lényeg a "saját"-on van, hiszen amit Te alkotsz, ahhoz sokkal jobban "kötődsz", mint amit készen a kezedbe nyomnak. Persze ez időigényesebb, viszont a befektetett idő sokszorosan megtérül. Mivel nem vagyunk időmilliomosak, a legpraktikusabb, ha a megvásárolt könyveket és más eszközöket kiegészítjük a saját kis alkotásainkkal.

Engedd gyermekednek megvalósítani a saját ötleteit!A "könyvkészítésnél" nem kell nagy ördöngősségre gondolni. Legegyszerűbb módja, ha előveszel néhány tiszta lapot, összetűzöd, kivágsz pár képet régi újságokból, beragasztod, és már kész is. Igényesek és időmilliomosok természetesen ne érjék be ennyivel! :)

Hagyd, hogy gyermeked megvalósíthassa saját ötleteit. Nagyobb gyermeknek engedjük hadd készítsen ő magának saját könyvecskét, akár az illusztrációk megrajzolását, megfestését is rábízhatjuk, sőt ha már írni is tud, odaírhatja a képek alá egy-egy szóval, hogy mi van rajta. Ha kisebb, akkor is hadd legyen beleszólása legalább a "design"-ba. :) Például hadd döntse el ő, hogy a piros labdát vagy a kéket vágjuk ki az újságból, illetve azt, hogy az elefánt vagy az oroszlán kerüljön az oldal tetejére. Érezhesse, hogy ez az ő könyve lesz.

A könyv elkészítése közben angolul beszélgessetek! Angolul add az utasításokat, angolul kérdezz, és angolul várd a választ is. Cut it out, please. Turn the page. Give it to me. Let me help you. Where is the picture of the kitten? How many dogs do you want to glue on? Do you like it?

Hogy miről szóljon a saját könyvecskétek? Ezt szeretném Rátok bízni! Hiszen pont az a lényege, hogy Ti magatok "írjátok". Szóljon arról, ami Titeket éppen foglalkoztat. Ha mégis szeretnél egy-két ötletet, akkor a tematikus kis füzetecskéket ajánlom kezdésnek.

A legkönnyebb talán a színekről készíteni könyvet: gyűjtsetek össze azonos színű tárgyakat ábrázoló képeket, ragasszátok őket a könyv egy oldalára, egészítsétek ki saját rajzokkal is, melyek mind ugyanolyan színűek legyenek. A többi oldalra más és más szín kerülhet. Anya, apa vagy nagytestvér "feliratozhatja" a képeket, hogy mindenképpen látszódjon: ez egy angol könyv. :) Ha a későbbiek során előveszitek, mindig angolul beszélgessetek a képekről! (További ötletekért klikk ide vagy a képre.)


Ihletmerítéshez nézd meg ezt a kis könyvbemutató videót, mely a színeket ábrázolja Eric Carle képeivel:


Ugyanígy készülhet könyvecske a ruhadarabokról, a zöldségekről-gyümölcsökről, vagy bármi másról (reklámújságokat ki ne dobjátok!) de legfőképpen az állatokról! Utóbbi a gyerekek körében elnyűhetetlen téma.

Saját alkotásként természetesen nem csak könyvet lehet készíteni. A könyvnek azonban megvan az az előnye, hogy később is elő lehet venni, és ahányszor átlapozzuk, annyiszor kerül elő újra az adott szókincs. Saját könyvet olvasgatni pedig igen szívmelengető érzés. :)

Jó angolozást kívánok Nektek!


Sachsné Jusztin Edit
alapító főszerkesztő,
három gyermek édesanyja

Ha tetszett a cikk, ne felejtsd el megosztani barátaiddal, ismerőseiddel!

{addthis} 
Nem szeretnél lemaradni az újabb bejegyzésekről? Iratkozz fel a rovatra!

 

« Előző bejegyzés / Következő bejegyzés »

Angolozzunk! kezdőlap / Akartok németezni is? / Fórum / Vissza a főoldalra
 

NyomtatásE-mail